Гость
Вход

21.05.2021
Конференція оцінювачів 2021 "Перспективи оцінки та оціночної діяльності в Україні"

Детальніше...

20.05.2021
Практика визначення вартості земель сільськогосподарського призначення в сучасних умовах

Детальніше...

21.12.2020
Щодо результатів перевірки ВГО АСБОУ комісією ФДМУ.

Детальніше...

04.06.2020
Оголошення про З’їзд АСБОУ

Детальніше...


12.07.2018
Школа Вищої Майстерності. Я. Маркус

Детальніше...

30.10.2017
Прецедент в АМКУ: «Нафтогазу» вказали на заточку торгів по оцінці майна

Детальніше...


Як Ви ставитеся до дистанційного підвищення кваліфікації оцінювачів?

Новини > Валерія Гонтарева переїхала українських оцінювачів
Всі новини

Валерія Гонтарева переїхала українських оцінювачів

30.10.2014 12:45

Олександра Некращук,  www.capital.ua

23 жовтня 2014г.

 
 
Вітчизняні оцінювачі просять голову Нацбанку Валерію Гонтареву повернути їм право працювати з фінустановами, підлягають рефінансуванню. Відповідні листи в НБУ вже направили Асоціація фахівців банківської оцінки України (АСБОУ), Асоціація фахівців оцінки та Українське товариство оцінювачів. «Ми пропонуємо керівництву Нацбанку сісти за стіл переговорів і розробити прийнятні для всіх сторін правила роботи», - вказав президент АСБОУ Сергій Фролов. 
 
                                                                                      Болючий документ 
Раніше НБУ приймав документи від будь-якого оцінювача, який мав відповідну ліцензію, згадує голова правління Інвестиційно-трастового банку Олександр Подолянко. Але 25 вересня регулятор прийняв постанову № 607, в якому прописав механізм для продовження терміну рефінансування фінструктур. Згідно з документом, із заставами банків можуть працювати тільки структури, які входять в міжнародні мережі аудиторсько-консалтингових фірм або консультантів з нерухомості. Досвід роботи такої компанії на ринку України повинен становити не менше п'яти років, а її штат налічувати не менше чотирьох оцінювачів, які отримали відповідні свідоцтва. Фахівці повинні володіти досвідом з оцінки майнових прав за кредитними договорами застави з 2012 по 2014 
До здачі номера в друк «Капітал» не отримав відповіді від НБУ. Але раніше Гонтарева неодноразово заявляла, що незадоволена якістю застав, ціна яких часто може бути нижчою порівняно із зазначеною в документах. «Коли ми переводили один з банків в категорію проблемних, з'ясувалося, що активів під заставу рефінансування з покриттям 0,25 не вистачило навіть на половину суми. Хоча в заставі були кредити першої та другої категорії, проводилась оцінка активів, все було документально підтверджено. Я вже запросила список оцінювачів, які працювали з цим банком. Хочу поспілкуватися з ними, щоб зрозуміти, яким чином відбувалася оцінка », - сказала Гонтарева в інтерв'ю на профільному сайті FinMaidan. Екс-співвласник банку «Меркурій» Ігор Когут визнає, що такі випадки справді відомі. «В Україні працює тисячі компаній і в деяких з них може виникнути спокуса зробити« правильну »оцінку і загубитися», - додав він. Експерт вважає, що у НБУ немає можливості перевіряти оцінку кожного застави. 
 
                                                                                        Велика втрата 
Рішення Нацбанку погіршить роботу на ринку оцінки, нарікає глава Українського товариства оцінювачів Олексій Амфітеатров. «Всі великі клієнти змушені перейти до міжнародним компаніям», - пояснює він. Всього в Україні працюють 10 тис. Оцінювачів та близько 4 тис. Суб'єктів оціночної діяльності. З них тільки з десяток є міжнародними: Deloitte, DTZ, PwC, Colliers, CBRE, EY, BDO, Kreston і пр. 
10 тис. Оцінювачів та близько 4 тис. Суб'єктів оціночної діяльності працюють в Україні 
Щорічно більше 30 банків проводять оцінку майна для отримання рефінансування, підкреслив Амфітеатров. За даними директора генерального департаменту грошово-кредитної політики НБУ Олени Щербакової, в 2014 р кредити Нацбанку залучили 92 фінустанови. Вартість робіт в кожному конкретному випадку може відрізнятися, але в середньому, за підрахунками Амфітеатрова, одне замовлення приносить 0,5-1,5 млн грн. Для порівняння: на оцінці житлової квартири фахівець заробляє в середньому 300 грн. «Сумарний ринок послуг з оцінки становить близько 500 млн грн», - уточнює експерт. 
За словами першого заступника голови правління банку «Контракт» Павла Крапівіна, якість роботи українських компаній таке ж, як і міжнародних, але вартість послуг дорожче. «У нас така ціна в валюті, як у українських оцінювачів у гривні», - підтверджує керуючий партнер консалтингової компанії CBRE Сергій Сергієнко. Втім, для банкірів ці витрати не критичні, а ось залучення рефінансування від Нацбанку - фактично остання надія на залучення пасивів. «В цьому випадку банки погодяться на залучення міжнародних оцінювачів», - вважає Крапівін. 

Захищати українських оцінювачів поки ніхто не планує. Мін'юст перенаправив «Капітал» до Фонду держмайна України, де повідомили, що ще не виробили позицію з цього питання. Кількість оцінювачів в 2014 р не скоротиться через нововведення НБУ. Багато з них будуть заробляти на генпідряд міжнародних компаній, тобто виконувати ті ж функції, вважає Амфітеатров. Але доходи у них будуть менше. Сергієнко підтвердив, що компанія готова залучати фахівців, якщо потрібно буде швидше виконати роботи або їх здешевити.