Днями в Одесі пройшла Міжнародна оціночна конференція «Дні TEGoVA в Україні», яку відвідав Голова Правління Європейської групи асоціацій оцінювачів (TEGoVA), що визначає політику ЄС з питань оцінки, пан Крістофер Гржезік.
Основною метою проведення конференції стала інтеграція вітчизняних оцінювачів у професійну європейську спільноту, а також вивчення та переймання європейського досвіду у різних напрямках оцінки майна. Крім того було представлено документ «Європейські стандарти оцінки». Так, Крістофер Гржезік у своєму виступі розповів про сучасні тенденції європейського ринку оцінки, приділивши особливу увагу стандартам та етичним нормам, розробленим об’єднанням TEGoVA: «Сучасні виклики, що постають перед оціночною спільнотою Європи, потребують нових підходів, які можливо виробити лише об’єднавши зусилля усіх професіоналів європейського ринку оцінки. Тому, приєднання українських оцінювачів до Європейської групи асоціацій оцінювачів є важливим кроком, як для України, так і для Європи». Також пан Гржезік висловив сподівання, що інтеграція українських оцінювачів у європейську спільноту сприятиме підвищенню професійного рівня оцінювачів в Україні та створить нові можливості для високопрофесійних фахівців цього ринку.
У свою чергу заступник Голови Фонду держмайна України Наталія Лебідь розповіла про законодавчі ініціативи ФДМУ та наголосила, що незабаром до недобросовісних гравців цього ринку буде застосовано дієві механізми впливу, які унеможливлять спекуляції та сприятимуть прозорій взаємодії між оцінювачами та споживачами оцінки: «Фонд державного майна України підготував низку нормативно-законодавчих актів, спрямованих на розвиток прозорого ринку оцінки та посилення суспільного контролю за його гравцями. Більшість з них вже отримали позитивний відгук міністерств, отже сподіваємося на їх найскоріший розгляд та затвердження Урядом, Верховною Радою України. Але ми не просто чекаємо, а й діємо. Фонд держмайна вже звернувся до правоохоронних органів з проханням допомогти перевірити діяльність компаній, стосовно яких є обґрунтовані сумніви щодо невиконання ними нормативно-правових актів з оцінки майна під час проведення оцінки з метою оподаткування». Також Наталія Лебідь пообіцяла підтримку оціночної євроінтеграції з боку державного регулятора оціночної діяльності та розвиток національних стандартів: «Фонд безумовно підтримує рух українських оцінювачів до європейських стандартів та найкращого практичного досвіду, та, зі свого боку, буде усіляко сприяти впровадженню європейських принципів роботи на ринку України. Ми виступаємо за використання Європейських стандартів оцінки на нашому ринку, але, як казав пан Гржезік, це не тільки не виключає роботу над удосконаленням національних стандартів оцінки, але й показує їх принципово важливу роль для якісної роботи оцінювачів. Отже Фонд продовжить роботу по вдосконаленню Національних стандартів оцінки з урахуванням міжнародного та європейського досвіду».
Степан Максимов, Голова Правління СРО Всеукраїнська Асоціація Фахівців Оцінки (ВАФО) зауважив: «У плані розвитку Національних стандартів оцінки слід приділити першочергову увагу розробці по впровадженню наступних стандартів: вимоги до Звіту про оцінку; порядок проведення рецензування та кодекс професійної етики оцінювачів. Відсутність в діючих нормативно-правових актах однозначних трактувань порушень при проведенні практичної діяльності оцінювача та при рецензуванні не дає можливості застосувати дієві засоби покарання за неякісну роботу та некоректну поведінку оцінювачів. Наявність названих стандартів дасть змогу усунути цей недолік і буде сприяти розвитку якісної практичної діяльності в сфері оцінки»
Олена Нужненко, директор фінансового департаменту Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО) запевнила оцінювачів, що Фонд уважно спостерігає за процесами, які відбуваються воціночному середовищі та намагається створити усі умови для якісної оцінки майна банків, що знаходяться під його патронатом. Вона підкреслила важливість співпраці Фонду з оцінювачами та розповіла, що Фонд планує розширити свою взаємодію з оцінювачами: «Зважаючи на те, що по деяким банкам строки, відведені на процедуру ліквідації, підходять до завершення, Фонд буде залучати незалежних оцінювачів для визначення вартості майна при процедурі списання активів, що не були реалізовані в процесі ліквідації банків». Також, відповідаючи на запитання оцінювачів, Олена Нужненко заявила: «ФГВФО перейшов на реалізацію активів банків, що ліквідуються, через систему ProZorro.Продажі, а отже тепер оцінювачі у своїй роботі зможуть використовувати інформацію про угоди купівлі-продажу кредитних зобов’язань та майна, яка є публічною та знаходиться у вільному доступі на сайті ProZorro.Продажі».
Олена Єрмолова, член комітету з питань захисту інтересів кредиторів НАБУ, розповіла про ризики, з якими стикаються кредитні установи, зважаючи на відсутність законодавчої вимоги обов’язкового незалежного оцінювання майна збанкрутілого підприємства: «Банківська система України сьогодні намагається повернути назад близько 500 млрд. грн. проблемних кредитів. Згідно з українським законодавством процедура повернення в багатьох випадках передбачає необхідність проведення незалежної оцінки заставного та незаставного майна. Але при процедурі банкрутства в цьому немає необхідності, оскільки законом ця норма не передбачена, – розповіла Олена Єрмолова. – При цьому саме в процедурі банкрутства реалізуються найдорожчі активи проблемних позичальників. Це і заводи, і елеватори, і порти, дороге обладнання, земельні ділянки тощо, тоді як у процедурах позасудового стягнення та виконавчого провадження зазвичай продають об’єкти зі значно меншою вартістю». Як пояснила банкір, саме при процедурі банкрутства можна зіткнутися з грубими фактами корупції, непрозорості та схемної діяльності, а отже, вона потребує негайного переосмислювання та реформування. Однак, на думку Олени Єрмолової, схвалений комітетом Верховної Ради законопроект 3132-д, який передбачає внесення змін до законодавства, що регулює процедуру банкрутства, насправді здатний ще більше поглибити існуючі проблеми. Отже, задля забезпечення прозорої процедури банкрутства, за словами банкіра, необхідно, аби усі оціночні організації долучилися до обговорення проектів законодавчих актів, що регулюють питання банкрутства, та домоглися внесення у законодавство норм, які б вимагали обов’язкове використання незалежної оцінки при реалізації майна банкрота.
Керманичі організацій зауважили, що саме Європейська група асоціацій оцінювачів може стати тією платформою, на базі якої відбудеться консолідація української оціночної спільноти.
Яків Маркус, голова експертної ради СРО УТО, зазначив: «Існують три шляхи вирішення професійних задач оцінки, задач спілкування СРО, що займаються професійною оцінкою – ніякий, від часткового до загального та від загального до часткового. Лише третій шлях може призвести до успіху. Слід об’єднати зусилля, бо ми того варті!»
Також оцінювачі сподіваються, що європейський вектор розвитку професії, який вони обрали, посилить довіру споживачів до результатів їх роботи. «Незважаючи на критику, яка лунає з вуст чиновників на адресу фахівців з оцінки, більшість з них не просто сумнівно виконувала та виконує свою роботу, а ще й прагне до підвищення якості надання послуг та виведення їх на європейський рівень. Про це свідчить вступ до TEGoVA вже двох українських оціночних організацій», - прокоментував Сергій Фролов, голова правління СРО Асоціації спеціалістів банківської оцінки України та додав, що з метою популяризації європейських принципів роботи серед українських оцінювачів на початку 2017 року Асоціацією спеціалістів банківської оцінки України було розпочато переклад Європейських стандартів оцінки (EVS 2016) на українську мову, проект яких було представлено на Конференції.
Гості з Республіки Білорусь виявили жвавий інтерес до діяльності Європейської групи асоціацій оцінювачів та розповіли про свій ринок оцінки, його структуру і особливості регулювання.
У конференції взяли участь: Крістофер Гржезік REV, голова правління Європейської групи асоціацій оцінювачів (TEGoVA); Наталія Лебідь, заступник Голови Фонду державного майна України (ФДМУ); Олена Нужненко, директор фінансового департаменту Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО); Тетяна Сірош керівник управління оцінки Національного Банку України (НБУ), Олена Єрмолова, член комітету з питань захисту інтересів кредиторів Незалежної Асоціації Банків України (НАБУ), Сергій Фролов, голова правління СРО Асоціації спеціалістів банківської оцінки України (АСБОУ), Степан Максимов, голова правління СРО Всеукраїнська Асоціація Фахівців Оцінки (ВАФО); Володимир Шалаєв, Голова ради СРО Українське товариство оцінювачів (УТО), Яків Маркус, голова експертної ради СРО УТО, гості з Республіки Білорусь Світлана Юреня, голова Асоціації оціночних організацій та Олександр Климчук, Генеральний директор РУП "Інститут нерухомості та оцінки", керівники оціночних підрозділів банків, провідні спеціалісти міжнародних і вітчизняних консалтингових компаній, представники учбових закладів, що займаються підготовкою фахівців ринку нерухомості та оцінювачів.
Переглянути фото з Конференції >>
_____________________________________
Довідка.
TEGoVA (The European Group of Valuers' Associations / Європейська група асоціацій оцінювачів) – загальноєвропейське некомерційне об’єднання професійних організацій, які працюють за стандартами етики та якості на ринку оцінки майна. TEGoVA об’єднує 63 професійні організації з 35 країн світу, які нараховують більш ніж 70 000 членів.