Голові Національного банку України
Стельмаху Володимиру Семеновичу
Голові Фонду Державного майна України
Рябченку Олександру Володимировичу
Президенту Асоціації Українських банків
Сугоняко Олександру Анатолійовичу
Президенту Українського Кредитно-Банківського Союзу
Черновецькому Леоніду Михайловичу
Шановні панове!
Цей лист написаний з приводу доручення КМУ від 25.03.2010 за №13302/1/1-10 та фактично є пропозицією Асоціації Спеціалістів Банківської Оцінки України щодо способу вирішення цього непростого питання.
Щодо нашої організації. Всеукраїнська громадська організація «Асоціація Спеціалістів Банківської Оцінки України» налічує у своїх рядах більше сотні оцінювачів, для яких оцінка майна та майнових прав для потреб банків є пріоритетним сегментом ринку.
Деякі з наших членів – оцінювачі банків, керівники підрозділів з оцінки, багато керівників оціночних компаній. Наша організація є одним із членів авторського колективу з розробки проекту нової редакції закону про оцінку майна, який зареєстровано в ВРУ за № 5505. Наші члени також беруть активну участь у розробці інформаційно–аналітичної системи для оцінювачів.
Ми маємо двосторонній робочий зв'язок з більшістю кредитних установ країни, принаймні, на рівні підрозділів з оцінки застав. Наші спеціалісти опікуються питаннями методичного забезпечення оцінки застав та прав вимог за кредитними договорами далеко не перший день. Так, деякі з наших членів цього року проходили навчання з оцінки прав вимог банків за кредитними договорами у м. Москва, Російської Федерації. У нашій практиці вже є досвід таких оцінок. До речі, ми плануємо провести семінар на цю тему наприкінці травня ц.р. в Києві. Є в нас також і досвід оцінки і переоцінки об’єктів застави – як у класичний спосіб (проведення незалежної оцінки), так і з використанням розробленої системи коефіцієнтів, що враховують динаміку ринку нерухомості, який був з успіхом використаний окремими банками з європейським капіталом.
Оцінка для потреб банків є профільною та виключною сферою інтересів нашої організації. Ми на достатньому рівні розуміємо проблему, що порушена в дорученні КМУ та способи її вирішення. Крім того, ми розуміємо організаційну складність питання, особливо в тому разі, якщо авторський колектив буде «збірним». Питання методично не розроблене, їм неможливо результативно займатись в перерві між іншою діяльністю.
Розуміючи відповідальність розробників майбутнього документу, пропонуємо Вам розглянути питання щодо доручення розробки методики з оцінки кредитного портфелю нашій організації. Під визначенням «методика оцінка кредитного портфелю» ми розуміємо методику оцінки майна для потреб банків в поточній діяльності та у період стабілізації банківської системи, а також оцінку вартості прав вимог банків за кредитними угодами.
У силу профільності питання, ми готові нести матеріальні та інтелектуальні затрати по розробці цього документу, який на наш погляд, сприятиме розвитку ринку банківської оцінки та встановленню прозорих умов роботи на ньому для незалежних оцінювачів, що в свою чергу, зробить внесок в оздоровлення фінансового ринку країни в цілому.
Загалом, ми бачимо це питання наступним чином:
- створення робочої групи – тиждень,
- розробка тезисних положень та їх публічне обговорення з саморегулівними організаціями оцінювачів, кредитними установами та фахівцями з оцінки, врахування зауважень - на протязі місяця,
- далі півмісяця-місяць на доводку документа та передачу його на затвердження.
Таким чином, у досить короткий термін може з’явитися методика, яка після певного терміну практичного використання та доробки може надаватися на розгляд КМУ як проект Національного стандарту.
З повагою, Голова Ради
С.Фролов, MRICS.